Nichicon UVP0J330MDD1TD
UVP0J330MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVP0J330MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UVP0J330MDD1TD.pdf
Availability of UVP0J330MDD1TD
QUANTITY
UVP0J330MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP0J330MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVP0J330MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current64mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP0J330MDD1TD
Related LinksUVP0J33, UVP0J330MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP0J330MDD1TD Details Description
Related parts for UVP0J330MDD1TD
RES 200 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TIRE PRESSURE SENSOR PDSO-14 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
MCU 32BIT 1MB FLASH 64-WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 200 OHM 75W datasheet.pdf