Nichicon UVP1E222MHD
UVP1E222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVP1E222MHD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVP1E222MHD.pdf
Availability of UVP1E222MHD
QUANTITY
UVP1E222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1E222MHD
Internal Part NumberEIS-UVP1E222MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current1.62A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1E222MHD
Related LinksUVP1E, UVP1E222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1E222MHD Details Description
Related parts for UVP1E222MHD
CASE PLSTC BLK 14.85"L X 12.15"W datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 34-PCM datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3PIN MAL FRONT/REAR MT datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf