Nichicon UVP1E331MHD1TO
UVP1E331MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVP1E331MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVP1E331MHD1TO.pdf
Availability of UVP1E331MHD1TO
QUANTITY
UVP1E331MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1E331MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVP1E331MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1E331MHD1TO
Related LinksUVP1E33, UVP1E331MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1E331MHD1TO Details Description
Related parts for UVP1E331MHD1TO
RES 220K OHM1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
IC 8BIT 10US QUAD DAC 14-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO214AC datasheet.pdf