Nichicon UVP1E470MED
UVP1E470MED picture photo
Mfg. Part Number
UVP1E470MED
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVP1E470MED.pdf
Availability of UVP1E470MED
QUANTITY
UVP1E470MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1E470MED
Internal Part NumberEIS-UVP1E470MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesVP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1E470MED
Related LinksUVP1E, UVP1E470MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1E470MED Details Description
Related parts for UVP1E470MED
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW UMT3 datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG SS 3POS STRT W/PIN datasheet.pdf
COVER, .050/.085, CHAMP datasheet.pdf
FIXED IND 5.8NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf