Nichicon UVP1J220MPD1TA
UVP1J220MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVP1J220MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVP1J220MPD1TA.pdf
Availability of UVP1J220MPD1TA
QUANTITY
UVP1J220MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1J220MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVP1J220MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1J220MPD1TA
Related LinksUVP1J22, UVP1J220MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1J220MPD1TA Details Description
Related parts for UVP1J220MPD1TA
CAP FILM 390PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC IF AMP/DEMOD 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
3+3 DIL MALE SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 37POS .3MM datasheet.pdf
17W2 F SC WATER RES 10A 4-40 datasheet.pdf