Nichicon UVP1V4R7MDD
UVP1V4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVP1V4R7MDD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVP1V4R7MDD.pdf
Availability of UVP1V4R7MDD
QUANTITY
UVP1V4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1V4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UVP1V4R7MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1V4R7MDD
Related LinksUVP1V, UVP1V4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1V4R7MDD Details Description
Related parts for UVP1V4R7MDD
MOD PWR ENTRY SCREW-ON PNL 2POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14A TO-220AB datasheet.pdf
IC DEMUX 1:2 3ST OUTPUT 6UDFN datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 40POS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.0B.306. FOR 6LV datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf