Nichicon UVP2A470MHD
UVP2A470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVP2A470MHD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVP2A470MHD.pdf
Availability of UVP2A470MHD
QUANTITY
UVP2A470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP2A470MHD
Internal Part NumberEIS-UVP2A470MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current240mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP2A470MHD
Related LinksUVP2A, UVP2A470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVP2A470MHD Details Description
Related parts for UVP2A470MHD
IC OPAMP GP 2.6MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HOOK TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CASE PLSTC YLW 14.84"L X 12.13"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SLD NONSHORT datasheet.pdf
HANPORT DB9M/F W/10' RJ45F/F 120 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf