Murata Electronics North America UVQ-15/7-D48N-C
UVQ-15/7-D48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-15/7-D48N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 105W
Datasheet Download
UVQ-15/7-D48N-C.pdf
Availability of UVQ-15/7-D48N-C
QUANTITY
UVQ-15/7-D48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-15/7-D48N-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-15/7-D48N-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUVQ
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7A
Power (Watts) - Manufacture Series105W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.42" H (58.4mm x 36.8mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency91.5%
Power (Watts) - Max105W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-15/7-D48N-C
Related LinksUVQ-15/, UVQ-15/7-D48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-15/7-D48N-C Details Description
Related parts for UVQ-15/7-D48N-C
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 18POS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2Q032MW-13,0C1-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 400W datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf