Murata Electronics North America UVQ-18/6-D48NB-C
UVQ-18/6-D48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-18/6-D48NB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 18V 108W
Datasheet Download
UVQ-18/6-D48NB-C.pdf
Availability of UVQ-18/6-D48NB-C
QUANTITY
UVQ-18/6-D48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-18/6-D48NB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-18/6-D48NB-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 118V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series108W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max108W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-18/6-D48NB-C
Related LinksUVQ-18/6, UVQ-18/6-D48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-18/6-D48NB-C Details Description
Related parts for UVQ-18/6-D48NB-C
HOLDER BATTERY 4CELL AAA 6"LEAD datasheet.pdf
FILTER LINE 27MH 2A datasheet.pdf
LIGHT DETECTOR OPIC 940NM STRGHT datasheet.pdf
TERM PROG 5 MONO ETN USB BLK datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.2A 59.8 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.5MM 115VAC TERM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
HONEYWELL ZEPHYR AIRFLOW SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf