Murata Electronics North America UVQ-2.5/40-D48PB-C
UVQ-2.5/40-D48PB-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-2.5/40-D48PB-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 88W
Datasheet Download
UVQ-2.5/40-D48PB-C.pdf
Availability of UVQ-2.5/40-D48PB-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVQ-2.5/40-D48PB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-2.5/40-D48PB-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-2.5/40-D48PB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Oct/2014
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-2.5/40-D48PB-C
Related LinksUVQ-2.5/4, UVQ-2.5/40-D48PB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-2.5/40-D48PB-C Details Description
Related parts for UVQ-2.5/40-D48PB-C
IC POT DIG DUAL 10K 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN HEAT SHRINK TUBE SZ 8 STR datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 ORN/ORN/ORN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf