Murata Electronics North America UVQ-24/4.5-D24N-C
UVQ-24/4.5-D24N-C picture photo
Mfg. Part Number
UVQ-24/4.5-D24N-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 108W
Datasheet Download
UVQ-24/4.5-D24N-C.pdf
Availability of UVQ-24/4.5-D24N-C
QUANTITY
UVQ-24/4.5-D24N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UVQ-24/4.5-D24N-C
Internal Part NumberEIS-UVQ-24/4.5-D24N-C
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series108W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.42" H (58.4mm x 36.8mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max108W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVQ-24/4.5-D24N-C
Related LinksUVQ-24/4, UVQ-24/4.5-D24N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UVQ-24/4.5-D24N-C Details Description
Related parts for UVQ-24/4.5-D24N-C
CAP TANT 330UF 4V 10% 2413 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ACCY EMCORE-I65M3 CABLE KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf