Nichicon UVR0J470MDD
UVR0J470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVR0J470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UVR0J470MDD.pdf
Availability of UVR0J470MDD
QUANTITY
UVR0J470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR0J470MDD
Internal Part NumberEIS-UVR0J470MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR0J470MDD
Related LinksUVR0J, UVR0J470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR0J470MDD Details Description
Related parts for UVR0J470MDD
RES SMD 909 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A SMA datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTACT CRIMP MALE 24-28 AWG datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
4700UF 10V 25X30MM 85C 15000H datasheet.pdf