Nichicon UVR1A472MHD
UVR1A472MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1A472MHD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UVR1A472MHD.pdf
Availability of UVR1A472MHD
QUANTITY
UVR1A472MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1A472MHD
Internal Part NumberEIS-UVR1A472MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)