Nichicon UVR1C330MDD1TD
UVR1C330MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1C330MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVR1C330MDD1TD.pdf
Availability of UVR1C330MDD1TD
QUANTITY
UVR1C330MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1C330MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR1C330MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1C330MDD1TD
Related LinksUVR1C33, UVR1C330MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1C330MDD1TD Details Description
Related parts for UVR1C330MDD1TD
CONN HDR 5POS VERT KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LOW PROFILE, 4 POLE/10 AMP, LC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 30V DO-214AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf