Nichicon UVR1C471MPA
UVR1C471MPA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1C471MPA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVR1C471MPA.pdf
Availability of UVR1C471MPA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1C471MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1C471MPA
Internal Part NumberEIS-UVR1C471MPA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1C471MPA
Related LinksUVR1C, UVR1C471MPA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1C471MPA Details Description
Related parts for UVR1C471MPA
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1400UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
IC VCO IF W/DIFF OUT SOT23-6 datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf