Nichicon UVR1E4R7MDD6
UVR1E4R7MDD6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR1E4R7MDD6
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVR1E4R7MDD6.pdf
Availability of UVR1E4R7MDD6
QUANTITY
UVR1E4R7MDD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1E4R7MDD6
Internal Part NumberEIS-UVR1E4R7MDD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)