Nichicon UVR1H220MDD
UVR1H220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1H220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1H220MDD.pdf
Availability of UVR1H220MDD
QUANTITY
UVR1H220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1H220MDD
Internal Part NumberEIS-UVR1H220MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1H220MDD
Related LinksUVR1H, UVR1H220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1H220MDD Details Description
Related parts for UVR1H220MDD
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 1" LOW TEMP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 3/8" datasheet.pdf
BOX S STEEL 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
SGE1510-2-0700A-2000C datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf