Nichicon UVR1H472MRD
UVR1H472MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1H472MRD
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1H472MRD.pdf
Availability of UVR1H472MRD
QUANTITY
UVR1H472MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1H472MRD
Internal Part NumberEIS-UVR1H472MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1H472MRD
Related LinksUVR1H, UVR1H472MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1H472MRD Details Description
Related parts for UVR1H472MRD
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC FREQ GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf