Nichicon UVR1HR22MDD6
UVR1HR22MDD6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR1HR22MDD6
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVR1HR22MDD6.pdf
Availability of UVR1HR22MDD6
QUANTITY
UVR1HR22MDD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1HR22MDD6
Internal Part NumberEIS-UVR1HR22MDD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,800
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1HR22MDD6
Related LinksUVR1HR, UVR1HR22MDD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1HR22MDD6 Details Description
Related parts for UVR1HR22MDD6
VARISTOR 243V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
FILTER HF PERFORM IEC INLET 6A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SOT963 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" .50MM 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD VGA SGL 22CDIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf