Nichicon UVR1J100MDD
UVR1J100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J100MDD.pdf
Availability of UVR1J100MDD
QUANTITY
UVR1J100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J100MDD
Internal Part NumberEIS-UVR1J100MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1J100MDD
Related LinksUVR1J, UVR1J100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1J100MDD Details Description
Related parts for UVR1J100MDD
AC/DC CONVERTER 24V 720W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 850UF 100V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO REF 4M SS NPN datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf