Nichicon UVR1J221MPD
UVR1J221MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J221MPD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J221MPD.pdf
Availability of UVR1J221MPD
QUANTITY
UVR1J221MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J221MPD
Internal Part NumberEIS-UVR1J221MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)