Nichicon UVR1J222MHA
UVR1J222MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J222MHA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J222MHA.pdf
Availability of UVR1J222MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1J222MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J222MHA
Internal Part NumberEIS-UVR1J222MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1J222MHA
Related LinksUVR1J, UVR1J222MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1J222MHA Details Description
Related parts for UVR1J222MHA
IC OPAMP CFA 500MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 75W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf