Nichicon UVR1J472MRD6
UVR1J472MRD6 picture photo
Mfg. Part Number
UVR1J472MRD6
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVR1J472MRD6.pdf
Availability of UVR1J472MRD6
QUANTITY
UVR1J472MRD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1J472MRD6
Internal Part NumberEIS-UVR1J472MRD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package180
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.2A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1J472MRD6
Related LinksUVR1J4, UVR1J472MRD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1J472MRD6 Details Description
Related parts for UVR1J472MRD6
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD HI SIDE 10PWRSOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 58A NM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, <100 UA, 8-/10-/12-Bit nanoDAC D/A, SPI Interface, SC70 Package IC datasheet.pdf