Nichicon UVR1V153MRD
UVR1V153MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVR1V153MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVR1V153MRD.pdf
Availability of UVR1V153MRD
QUANTITY
UVR1V153MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1V153MRD
Internal Part NumberEIS-UVR1V153MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package140
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1V153MRD
Related LinksUVR1V, UVR1V153MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1V153MRD Details Description
Related parts for UVR1V153MRD
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC75 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RING 26AWG #4 YLW/BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
STRIP GUIDE REAR datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf