Nichicon UVR1V222MHA
UVR1V222MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR1V222MHA
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVR1V222MHA.pdf
Availability of UVR1V222MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR1V222MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR1V222MHA
Internal Part NumberEIS-UVR1V222MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR1V222MHA
Related LinksUVR1V, UVR1V222MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR1V222MHA Details Description
Related parts for UVR1V222MHA
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH W/MUX&REF 28SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
200W 120V G5 SERIES SRV DRV datasheet.pdf
RES 10M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT CP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 35V 11A TP datasheet.pdf