Nichicon UVR2A100MED
UVR2A100MED picture photo
Mfg. Part Number
UVR2A100MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVR2A100MED.pdf
Availability of UVR2A100MED
QUANTITY
UVR2A100MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2A100MED
Internal Part NumberEIS-UVR2A100MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2A100MED
Related LinksUVR2A, UVR2A100MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2A100MED Details Description
Related parts for UVR2A100MED
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DC/DC CONV W/OPAMP 20TQFN datasheet.pdf
CONN SOCKET CROWN EDGE 30POS GLD datasheet.pdf
26 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf