Nichicon UVR2AR33MDD
UVR2AR33MDD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2AR33MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVR2AR33MDD.pdf
Availability of UVR2AR33MDD
QUANTITY
UVR2AR33MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2AR33MDD
Internal Part NumberEIS-UVR2AR33MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2AR33MDD
Related LinksUVR2A, UVR2AR33MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2AR33MDD Details Description
Related parts for UVR2AR33MDD
RES SMD 100 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC R6 datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MIDPIECE PAIR FOR FFA.3S. datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FRONT END 1100W 12V HI EFFICINCY datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf