Nichicon UVR2C220MPD1TD
UVR2C220MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2C220MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2C220MPD1TD.pdf
Availability of UVR2C220MPD1TD
QUANTITY
UVR2C220MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2C220MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR2C220MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2C220MPD1TD
Related LinksUVR2C22, UVR2C220MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2C220MPD1TD Details Description
Related parts for UVR2C220MPD1TD
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
TIP CONICAL 1MM FOR TS 500 datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS R/A 7M CABLE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT CXP 84POS R/A datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 160W datasheet.pdf