Nichicon UVR2C470MHD
UVR2C470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2C470MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2C470MHD.pdf
Availability of UVR2C470MHD
QUANTITY
UVR2C470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2C470MHD
Internal Part NumberEIS-UVR2C470MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2C470MHD
Related LinksUVR2C, UVR2C470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2C470MHD Details Description
Related parts for UVR2C470MHD
JUMPER-H1503TR/A3048A/X 4" datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MINI OSP JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf