Nichicon UVR2C471MRA
UVR2C471MRA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2C471MRA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2C471MRA.pdf
Availability of UVR2C471MRA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2C471MRA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2C471MRA
Internal Part NumberEIS-UVR2C471MRA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package250
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.41A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2C471MRA
Related LinksUVR2C, UVR2C471MRA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2C471MRA Details Description
Related parts for UVR2C471MRA
CONN HEADER LOPROFILE 50POS .100 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C INTRFC SOT23-6 datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 18MA 5VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf