Nichicon UVR2CR47MED1TA
UVR2CR47MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2CR47MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVR2CR47MED1TA.pdf
Availability of UVR2CR47MED1TA
QUANTITY
UVR2CR47MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2CR47MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVR2CR47MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2CR47MED1TA
Related LinksUVR2CR4, UVR2CR47MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2CR47MED1TA Details Description
Related parts for UVR2CR47MED1TA
IDC CABLE - MSD60K/MC60F/MCG60K datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 7.92MM BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 16.38VC SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING SH 20POS 1MM WHITE datasheet.pdf
IC LDO REG SMART DUAL 5V 16SSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 470UF 10 MOHM datasheet.pdf