Nichicon UVR2D101MHD
UVR2D101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2D101MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVR2D101MHD.pdf
Availability of UVR2D101MHD
QUANTITY
UVR2D101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2D101MHD
Internal Part NumberEIS-UVR2D101MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2D101MHD
Related LinksUVR2D, UVR2D101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2D101MHD Details Description
Related parts for UVR2D101MHD
SENSR OPTO TRANS 5MM REFL SOLDER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf