Nichicon UVR2D2R2MED
UVR2D2R2MED picture photo
Mfg. Part Number
UVR2D2R2MED
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVR2D2R2MED.pdf
Availability of UVR2D2R2MED
QUANTITY
UVR2D2R2MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2D2R2MED
Internal Part NumberEIS-UVR2D2R2MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2D2R2MED
Related LinksUVR2D, UVR2D2R2MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2D2R2MED Details Description
Related parts for UVR2D2R2MED
IC 10-BIT 60MHZ A/D 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-0190A-1500C datasheet.pdf
LED T1 3/4 525NM GREEN 28VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0J 0201 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf