Nichicon UVR2D330MHA
UVR2D330MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2D330MHA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVR2D330MHA.pdf
Availability of UVR2D330MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2D330MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2D330MHA
Internal Part NumberEIS-UVR2D330MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2D330MHA
Related LinksUVR2D, UVR2D330MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2D330MHA Details Description
Related parts for UVR2D330MHA
IC 16-BIT D/A CONVERTER 16-SOIC datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 36SSOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V LP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN FIBER FSD PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf