Nichicon UVR2D330MHD
UVR2D330MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2D330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVR2D330MHD.pdf
Availability of UVR2D330MHD
QUANTITY
UVR2D330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2D330MHD
Internal Part NumberEIS-UVR2D330MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2D330MHD
Related LinksUVR2D, UVR2D330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2D330MHD Details Description
Related parts for UVR2D330MHD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A 10MSOP datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CXP AOC 120GBPS 1M datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf