Nichicon UVR2D470MHD1TO
UVR2D470MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVR2D470MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVR2D470MHD1TO.pdf
Availability of UVR2D470MHD1TO
QUANTITY
UVR2D470MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2D470MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVR2D470MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2D470MHD1TO
Related LinksUVR2D47, UVR2D470MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2D470MHD1TO Details Description
Related parts for UVR2D470MHD1TO
IDC CABLE - MSR60K/MC60M/MCF60K datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ4 M32 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINATOR MALE 8A 600V datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf