Nichicon UVR2E3R3MPA
UVR2E3R3MPA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2E3R3MPA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVR2E3R3MPA.pdf
Availability of UVR2E3R3MPA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2E3R3MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2E3R3MPA
Internal Part NumberEIS-UVR2E3R3MPA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2E3R3MPA
Related LinksUVR2E, UVR2E3R3MPA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2E3R3MPA Details Description
Related parts for UVR2E3R3MPA
SURGE SUPP THYRISTOR 160V TO-92 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 183MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 378UF 125V QC TERM datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-OF-2 6TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 28POS datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 0402 datasheet.pdf