Nichicon UVR2ER47MED1TA
UVR2ER47MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2ER47MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UVR2ER47MED1TA.pdf
Availability of UVR2ER47MED1TA
QUANTITY
UVR2ER47MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2ER47MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVR2ER47MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)