Nichicon UVR2F331MRA
UVR2F331MRA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2F331MRA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UVR2F331MRA.pdf
Availability of UVR2F331MRA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2F331MRA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2F331MRA
Internal Part NumberEIS-UVR2F331MRA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package140
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.25A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2F331MRA
Related LinksUVR2F, UVR2F331MRA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2F331MRA Details Description
Related parts for UVR2F331MRA
FILTER LINE 4MH 30A HORIZONTAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
R/A GUIDE PIN HDR ASSY. datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS STR 10M CABLE datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
PC99 RESISTOR 88.9X71.4X0.06MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf