Nichicon UVR2W100MHA
UVR2W100MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W100MHA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W100MHA.pdf
Availability of UVR2W100MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2W100MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W100MHA
Internal Part NumberEIS-UVR2W100MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W100MHA
Related LinksUVR2W, UVR2W100MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W100MHA Details Description
Related parts for UVR2W100MHA
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 6V CHROME GREEN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
48W DOWN PHILIPS DLM/LEXEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
VHDM BP 8R 25COL ADV MATE SHLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf