Nichicon UVR2W100MHD
UVR2W100MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W100MHD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W100MHD.pdf
Availability of UVR2W100MHD
QUANTITY
UVR2W100MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W100MHD
Internal Part NumberEIS-UVR2W100MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W100MHD
Related LinksUVR2W, UVR2W100MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W100MHD Details Description
Related parts for UVR2W100MHD
RES SMD 887K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.34 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 41 X 36MM CHASS datasheet.pdf