Nichicon UVR2W220MHD
UVR2W220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W220MHD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W220MHD.pdf
Availability of UVR2W220MHD
QUANTITY
UVR2W220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W220MHD
Internal Part NumberEIS-UVR2W220MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W220MHD
Related LinksUVR2W, UVR2W220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W220MHD Details Description
Related parts for UVR2W220MHD
JUMPER-H1501TR/A2015V/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
REPL LED WHT 24V FOR A22 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF3 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 61.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf