Nichicon UVR2W2R2MPD
UVR2W2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W2R2MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W2R2MPD.pdf
Availability of UVR2W2R2MPD
QUANTITY
UVR2W2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UVR2W2R2MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W2R2MPD
Related LinksUVR2W, UVR2W2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W2R2MPD Details Description
Related parts for UVR2W2R2MPD
RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .08 OHM 5W 5% datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TOP 48-60VAC/48VDC 0 1A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7S 1206 datasheet.pdf