Nichicon UVR2W2R2MPD1TD
UVR2W2R2MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W2R2MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W2R2MPD1TD.pdf
Availability of UVR2W2R2MPD1TD
QUANTITY
UVR2W2R2MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W2R2MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR2W2R2MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W2R2MPD1TD
Related LinksUVR2W2R, UVR2W2R2MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W2R2MPD1TD Details Description
Related parts for UVR2W2R2MPD1TD
IC TRIPLE SCHMITT INV SOT23-8L datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT SMB PLUG TO F JACK datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IGBT 1250V 40A 259W TO-247 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf