Nichicon UVR2W3R3MPD1TD
UVR2W3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W3R3MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W3R3MPD1TD.pdf
Availability of UVR2W3R3MPD1TD
QUANTITY
UVR2W3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVR2W3R3MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W3R3MPD1TD
Related LinksUVR2W3R, UVR2W3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UVR2W3R3MPD1TD
CONN PIN SPRING-LOAD .370 20GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC4257-1 datasheet.pdf
1200 PPR datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-48" BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ROUND HEATPIPE 45W 6X200MM datasheet.pdf