GE Critical Power UVT020A0X3-SRDZ
UVT020A0X3-SRDZ picture photo
Mfg. Part Number
UVT020A0X3-SRDZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 0.45-5.5V 20A 110W
Datasheet Download
UVT020A0X3-SRDZ.pdf
Availability of UVT020A0X3-SRDZ
QUANTITY
UVT020A0X3-SRDZ Order Process
Ship out your order
Specifications of UVT020A0X3-SRDZ
Internal Part NumberEIS-UVT020A0X3-SRDZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMicroDLynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)14.4V
Voltage - Output 10.45 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series110W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVT020A0X3-SRDZ
Related LinksUVT020A, UVT020A0X3-SRDZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
UVT020A0X3-SRDZ Details Description
Related parts for UVT020A0X3-SRDZ
DIODE ARRAY GP 70V 215MA SC70-3 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 250VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
SHIM 0.38MM REPLACEMENT datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 P RECP SS datasheet.pdf
22UF 250V 10X20 datasheet.pdf