Nichicon UVY1C153MHD
UVY1C153MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1C153MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVY1C153MHD.pdf
Availability of UVY1C153MHD
QUANTITY
UVY1C153MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1C153MHD
Internal Part NumberEIS-UVY1C153MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.21A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1C153MHD
Related LinksUVY1C, UVY1C153MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1C153MHD Details Description
Related parts for UVY1C153MHD
IC AMP TRIPLE MUX 1GHZ 32-QFN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 5W SMBG datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf