Nichicon UVY1C153MHD
UVY1C153MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1C153MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UVY1C153MHD.pdf
Availability of UVY1C153MHD
QUANTITY
UVY1C153MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1C153MHD
Internal Part NumberEIS-UVY1C153MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.21A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1C153MHD
Related LinksUVY1C, UVY1C153MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1C153MHD Details Description
Related parts for UVY1C153MHD
DIODE ZENER 14V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
HEADER COUPLER 5.08MM 9POS OR datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR 48-LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 14HTSSOP datasheet.pdf
RES 642K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
47W1 M 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 10POS datasheet.pdf