Nichicon UVY1E331MPD1TA
UVY1E331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVY1E331MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVY1E331MPD1TA.pdf
Availability of UVY1E331MPD1TA
QUANTITY
UVY1E331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1E331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVY1E331MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current275mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1E331MPD1TA
Related LinksUVY1E33, UVY1E331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1E331MPD1TA Details Description
Related parts for UVY1E331MPD1TA
BOX ABS BLACK 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 112.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE6 M32 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 374MA 264 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EMI CHIP BEAD UH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf