Nichicon UVY1E331MPD1TD
UVY1E331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVY1E331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVY1E331MPD1TD.pdf
Availability of UVY1E331MPD1TD
QUANTITY
UVY1E331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1E331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVY1E331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current275mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1E331MPD1TD
Related LinksUVY1E33, UVY1E331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1E331MPD1TD Details Description
Related parts for UVY1E331MPD1TD
EVAL BOARD FOR UPB1509GV datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 70A DPAK datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 42" 15A 7OUT 15'C datasheet.pdf
CAP MICA 6800PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf